Charles James – twórca sukni-motyla

Serial „Halston” (recenzja wkrótce) zwrócił uwagę świata na modę amerykańską. Przypomniał osoby, które nadały jej znaczenie od utalentowanej grupy projektantów: Oscar de la Renta, Halston, Bill Blass, Calvin Klein, Anna Sui po Eleanor Lambert – twórczynie New York Fashion Week oraz wydarzenia Met Gala i nagrody dla projektanta roku. A także główne muzy projektantów w tym, rzecz jasna, madame Kennedy.

Moda w Stanach Zjednoczonych zaczęła  się jednak znacznie wcześniej! Jej wielka gwiazda był wykształcony w Londynie i Paryżu autor sławnych „sukni motyli”. Znacie Charlesa Jamesa? Bo ja poznałam go dopiero kilka lat temu, kiedy to Met Gala była poświęcona właśnie jemu. Oto wielki twórca!

Charles James urodził się w Wielkiej Brytanii 18 lipca 1906 roku. Jego ojcem był Ralph Ernest Haweis James oficer Armii Jego Królewskiej Mości, matka Louise Enders Brega pochodziła z rodziny stanowiącej śmietankę towarzyską Chicago.

W latach szkolnych lat zaprzyjaźnił się ze sławnym fotografem Cecilem Beatonem. Niestety ze szkoły Harrow został relegowany za “seksualne eskapady”. Aby zatuszować skandal wysłany został do rodziny matki za ocean.

Pierwszy salon mody otworzył w Chicago w 1926 roku, gdy miał 17 lat! Dwa lata później przeprowadził się na  Long Island z 70 centami w kieszeni. I otworzył tu kolejny sklep. Z Nowego Jorku wrócił do ojczyzny ojca, gdzie prowadził w Londynie salon Myfair. We wczesnych latach 30. XX w. mieszkał także w Paryżu, gdzie studiował projektowanie.

Jednak jego talent był samorodny. Właściwie wszystko, co potrafił, było efektem jego samodzielnej pracy w pracowni, eksperymentowania z fasonem, konstrukcją i tkaniną.

Po wojnie w 1947 roku pokazał w Paryżu swoją pierwszą kolekcję i odniósł wielki sukces. Od 1950 roku spędzał większość czasu w Nowym Jorku. Ożenił się w 1954 roku z młodsza od niego o 20 lat Nancy Lee Gregory. Małżeństwo rozpadło się 7 lat później. Jego owocem była dwójka dzieci: Charles James Jr, projektant I producent luksusowych ubrań dla dzieci oraz córka Louise, która otrzymała imię po matce kreatora. Charles James zmarł  23 sierpnia 1978 roku na zapalenie płuc.

Nazywany był za życia pierwszym amerykańskim couturierem, ubierał największe gwiazdy: śmietanki towarzyskiej, kina i estrady. Stworzył spektakularną suknię-motyla (butterfly dress), która miała upodobnić noszącą ją kobietę do tego owada. Efekt taki zapewniała wąska przylegająca do ciała suknia typu druga skóra i olbrzymie teatralne treny, zaczynające się nad pupą, które uformowane były w kształcie skrzydeł motyla.

Co za ironia losu – uwielbiany za życia – zapomniany został wkrótce po śmierci. Aż do 2014 roku. W maju Metropolitan Museum od Art w Nowym Jorku zorganizowało wspaniałą wystawę (czas trwania 8 maja – 10 sierpnia 2014 roku). https://www.metmuseum.org/join-and-give/membership?gclid=EAIaIQobChMIoNvIl5bO8AIV6QWiAx2bSAOiEAAYASAAEgJnpfD_BwE

Anna Wintour ogłosiła, że jego twórczość będzie tematem przewodnim najsławniejszej gali mody organizowanej przez Vogue właśnie w MetMusem.

Projektancie przedstawili na niej kilka spektakularnych kreacji wzorowanych na twórczości Charlsa Jamesa.

mira

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *