O książce

Przejrzyj się w książce jak w lustrze

Powieść „Mira. Po prostu kobieta” oparta została na wątkach biografii Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Jest to opowieść o kobiecie z krwi i kości, która doznała wielu dobrych i złych rzeczy w swoim długim życiu, kochającej i kochanej, wszechstronnie utalentowanej artystce, nieprawdopodobnie silnej osobowości, znawczyni mody, kolekcjonerce sztuki.

Mira jest personifikacją losów kobiet, trudnego dojrzewania do samoświadomości, samoakceptacji, uczenia się, aby żyć na własnych warunkach. Choć to postać historyczna, jest jednocześnie niezwykle współczesna. Książka przedstawia także wciąż trudne zjawiska, których doświadczyła jej bohaterka: przemoc domową, wykorzystywanie młodych kobiet, molestowanie, nagonkę prasy, która nie była niczym innym niż dzisiejszym hejtem. I pokazuje, że można z tego wyjść, powiedzieć NIE. Tak jak zrobiła to Mira Zimińska. To także jest przesłaniem tej książki. Ma wspierać, pomagać, inspirować kobiety. Dawać im siłę. Tak jak robiła to Mira.

Premiera odbędzie się 22 lutego. Jest to bardzo ważna data ponieważ tego dnia będziemy świętowali 120 rocznicę urodzin Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej (Marianny Burzyńskiej). W tym roku zaczęły się lata 20. XXI wieku!

W tej chwili kultura, sztuka i obyczaje II Rzeczpospolitej są szczególnie modne. Wyraźnie widać potrzebę poznania tego czasu w inny sposób niż taki, w jaki przekazywana jest wiedza na jego temat w szkole. To sprawiło, że rozkwita zainteresowanie przedwojenną kulturą. Powstają książki kryminalne osadzone w tym okresie, mnożą się portale internetowe, kręcone są seriale, filmy fabularne i dokumentalne. Muzyka tego okresu od podwórkowej po artystyczną weszła na stałe do repertuaru wielu artystów.  Jednak mało kto pisze stricte o Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej. A jej życie i znaczenie dla kultury jest przecież nie do przecenienia.

Okładka książki Mira. Po Prostu Kobieta