O autorce

Agnieszka L. Janas jest autorką książek poświęconych życiu i modzie ulicy PRL-u.  W sprzedaży znajdują się jej pięć pozycji wydawniczych, które są inspiracją dla osób zainteresowanych modą, wspomnieniem młodości czy też „na żywo” opowiedzianą historią mody czasów PRLu.

Z wykształcenia jest historykiem, zawodowo zajmuje się dziennikarstwem, dzięki czemu jej książki wyróżniają się „lekkim” piórem oraz obrazowymi opisami krojów i fasonów ubrań, jak i codzienności tamtych lat.

Pracę dziennikarza modowego rozpoczęła od przeprowadzeniawywiadu z Pierre’m Cardin’em w 2001 r. Artykuły poświęcone modzie, wzornictwu i lifestylowi publikowała przez wiele lat w miesięcznym dodatku „Business Class” wydawanym przez dziennik „Puls Biznesu”.  Prowadziła też kolumny tematyczne w miesięczniku „Businessman”. Współpracowała z „Ego Inspiracje” (wydawca „Harvard Business Review Polska”),  „Press” oraz z marką Vistula, dla której opracowywała artykuły na stronę internetową marki.

Opublikowała  rozmowy  z  niemalże  wszystkimi ważnymi projektantami mody w Polsce m.in.: G. Baczyńską, M. Zieniem, duetami Paprocki Brzozowski oraz Bohoboco, R.  Kupiszem, D. Wolińskim, T. Ossolińskim, J. Klimas, A. Maciejak, a także z przedsiębiorcami z tej branży, np. założycielami marek La Mania, Aryton, Wittchen, Ochnik, Solar, Bożeną Batycką oraz właścicielami marek Tous, Zegna czy Sartoria Partenopea (sławne atelier krawiectwa miarowego w Neapolu). 

„(…) Agnieszka też jest elegantką. Gdy spotykam się z nią w kawiarni ma na sobie wąską spódnicę, kremową koszulę i kardigan. Ja w moim czarnym worku z COS-a i ramonesce czuję się jak przybysz ze smutnej planety prostoty. Agnieszka mówi szybko, mocno gestykuluje, zaraża pasją.(,,,)”, Kobieta.gazeta.pl, 06.11.2014

Książka „Mira. Po prostu kobieta” powstała w wyniku fascynacji autorki Mirą Zimińską-Sygietyńską. Artystka towarzyszyła jej od dziecka. Matka pisarki uwielbia Mirę Zimińską-Sygietyńską. Ojciec matki prowadził amatorski zespół pieśni i tańca, był jego założycielem i dyrygentem, działał prężnie w okolicach Czerwińska nad Wisłą.

Książki:

  • Elegantki. Moda ulicy lat 50. I 60. XX wieku”. Premiera – październik 2014r. Wydawnictwo BOSZ,
  • Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskie mody”, współautor Jerzy Antkowiak. Premiera – październik 2015 r. Wydawnictwo Bukowy Las
  • Dandysi i dżentelmeni”. Premiera –  październik 2016 r. Wydawnictwo SOPHISTI BOOKS.
  • „Drzwi do stylu” współautorka Dorota Wróblewska. Premiera – listopad 2018 r., wydawnictwo Świat Książki
  • „Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. I 80. XX wieku”. Premiera – listopad 2019 r., wydawnictwo Arkady
  • „Mira. Po prostu Kobieta”. Premiera – luty 2021, Wydawnictwo AiK