Madeleine Vionnet: drapowania i cięcia ze skosu zamiast gorsetów

Paryską modą dwudziestolecia międzywojennego trzęsły kobiety. Były wśród nich: projektantki ubrań, modystki, gorseciarki, właścicielki warsztatów świadczących usługi typu haft, wyszywanie piórami, kamieniami, robienie koronek. Jedną z najjaśniejszych gwiazd była Madeleine Vionnet (1876-1975),  projektantka, przy tym doskonała krawcowa i konstruktorka ubrań, której innowacyjne pomysły do dziś służą kobietom. Zawdzięczamy jej: cięcie tkaniny po skosie, drapowanie ubrań, tak aby podkreślić sylwetkę oraz  łączenie poziomych i pionowych paneli tkaniny. W 1907 jako pierwsza, zrezygnowała z kobiecego gorsetu!

Krótka historia domu mody

Moda była jej wyborem już od wczesnego dzieciństwa. Urodziła się w biednej rodzinie poborcy opłat celnych w Aubervilliers pod Paryżem. Gdy miała kilka lat została porzucona przez matkę. Być może to wydarzenie sprawiło, że w wieku 10 lat przestała uczęszczać do szkoły i rozpoczęła naukę w domu mody. Szybko wyszła za mąż. W dniu ślubu miała 18 lat. Równie szybko powieliła los rodzicielki i została rozwódką. Odzyskana wolność pozwoliła jej wyjechać do Anglii i rozpocząć pracę oraz naukę w domu mody Kate Reily. Dlaczego? Atelier to słynęło ze wspaniałych sukni ślubnych wykonywanych niezwykłymi technikami krawieckimi. Po powrocie do Paryża związała się z pracownią Callot Soers, a następnie z domem mody Jacques’a Douceta. Własny dom mody założyła w 1912 roku. Dwa lata później wybuchła I Wojna Światowa, która zmusiła właścicielkę do zamknięcia atelier. Ponownie otwarte w latach 20. XX w. stało się jednym z najważniejszych punktów na modowej mapie Europy. Wszystkie swoje oryginalne projekty tworzyła na nowatorskim, zmniejszonym do połowy manekinie.

Na emeryturę przeszła w 1939 roku. II Wojna Światowa przyniosła kres istnieniu jej domu mody. Twórczość Vionnet radykalnie zmieniła relację ciała i ubioru. Podporządkowała strój wygodzie i podkreślaniu urody, naturalnego piękna sylwetki. Jej innowacyjne techniki kroju i szycia oraz filozofia stroju wywarły olbrzymi wpływ na współczesną modę.

Powrót nazwiska

W 2010 roku dom mody Vionnet wznowił działalność. Od spadkobierców zostało kupione prawo do wykorzystania nazwy. Jego przyszłość w tej chwili zależy od talentu urodzonej w Kazachstanie projektantki i bizneswoman 32-letniej Gogi Ashkenazi. Pochodzi ona z rodziny miliarderów, która dorobiła się majątku m.in. dzięki ropie naftowej. Goga ukończyła wydział Historii Współczesnej i Ekonomii na Oxfordzie, a także projektowanie mody w Moskwie. Pracowała na wysokich stanowiskach w wielu znanych międzynarodowych instytucjach finansowych. W 2012 roku kierowana przez nią spółka GoTo Enterprises Sarl przejęła kontrolę nad domem mody Vionnet. Siedziba główna domu mody znajduje się w Mediolanie. Vionnet oferuje ubrania w linii pret-a-porte oraz ekskluzywne stroje określane jako demi couture.

mira

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *