Pudło na kapelusze od Hersego

Pudło na kapelusze legendarnego domu mody Herse zostało odnalezione w 2020 roku przez warszawskich antykwariuszy panów Naszkiewiczów ze skupuje.com.

Zostało ono wykonane prawdopodobnie między 1880 a 1889 rokiem. Jest tak przez mnie datowane ponieważ od lat 80 XIX wieku markę stać było na zlecanie produkcji tak luksusowych przedmiotów, natomiast w 1889 roku firma przeniosła się z Senatorskiej na Marszałkowską 150. Na naklejce na pudle widnieje adres Senatorska 10.

Pudło podróżne wykonane zostało ze sklejki bukowej i pokryte grubą warstwą bukowego forniru. Na spodzie ma krzyżak z drewna bukowego, który wzmacniał dno pudła. Bogato zdobione i olbrzymie kapelusze z tego okresu były bowiem bardzo ciężkie.

„Sakwojaż” ma oryginalny pas skórzany służący do jego zamykania. Po zapięciu staje się solidną rączką do przenoszenia.

Przedmiot znaleziony został we wsi Brzoskwinia pod Krakowem. Na sprzedaż wystawiła go nowa właścicielka domu. Pudło było kompletne, ale mocno nadgryzione zębem czasu.

Na moje zlecenie kompleksową renowacje przeprowadziła Galeria Sztuki i Pracownia Renowacji Mebli Stara Praga znajdująca się przy ulicy Brzeskiej.

Wiemy o istnieniu dwóch takich pudeł – to drugie niekompletne, bo bez skórzanego pasa, ma w swoich zbiorach Muzeum Warszawy.