Funkcjonująca pod oficjalną nazwą Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH firma produkująca porcelanę miśnieńską to najstarsza w Europie manufaktura wytwarzająca porcelanę nie ustępującej jakością porcelanie chińskiej. Jej początki notuje się na rok 1707 rok.
Na polecenie Augusta II Sasa, króla Polski i elektora Saksonii, prowadzono poszukiwania surowców umożliwiających wytwarzanie niezwykle drogiej porcelany w stylu chińskim.
W Miśni, stolicy Saksonii, odkryto olbrzymie złoża glinki kaolinowej, niezbędnej do produkcji delikatnych cacek. Przedmioty wytwarzane w Miśni charakteryzują się bardzo wysokim poziomem zarówno od strony technicznej jak i projektowej.
W powieści „Hrabina Cosel” Józefa Ignacego Kraszewskiego, jest scena, w której opisany jest legendarny początek wynalezienia porcelany. Otóż rozrzutny i wiecznie zadłużony August II Sas polecił alchemikowi szukania kamienia filozoficznego zamieniającego metale nieszlachetne w złoto. W czasie wizytacji pracowni alchemika zorientował się, że ten, w ramach odskoczni od poszukiwania magicznej receptury, wypala naczynia wyglądające jak kosztowna chińska porcelana. Tak rozpoczęła się produkcja „białego złota”, które pomagało Augustowi II Sasowi spłacać długi i zarabiać na powszechnym w tym czasie pożądaniu farfur.